(KI)Tokios pamokos

Gegužės 18 dieną 8 klasės mokiniai dalyvavo netradicinėje  biologijos pamokoje „Gyvybės klasifikavimas” LSMU anatomijos muziejuje. Pamokos tikslas – supažindinti su LSMU žmogaus anatomijos muziejaus eksponatų atsiradimo istorija, vizualiai mokiniams parodyti žmogaus sandaros ypatumus, supažindinti su eksponuojamų organų patologijomis, susijusiomis su žalingais žmogaus gyvenimo įpročiais.

Atvykus į muziejų Vega Kriaučiūnienė, dabartinė Anatomijos muziejaus vadovė, papasakojo mokiniams, kad dabartinės Anatomijos muziejaus kolekcijos pagrindą sudaro 1920-1940 m. profesoriaus Jurgio Žilinsko ir jo bendražygių surinkti muziejiniai eksponatai. Antrojo pasaulinio karo metu muziejaus eksponatai buvo paslėpti rūsyje. 1946 metais Kauno miestą nualinęs didžiulis potvynis užliejo rūsius ir sugadino dalį muziejaus eksponatų. Žuvo beveik visi studentų nulipdyti modeliai iš molio, gipso. Dabartinės kolekcijos sudėtyje yra išlikę apie 80 procentų prieš karą pagamintų eksponatų. Vėliau Anatomijos muziejaus vadovė supažindino su eksponuojamų organų patologijomis, susijusiomis su žalingais žmogaus gyvenimo įpročiais. Ji palygino nerūkančiojo žmogaus ir ne vienerius metus rūkančiojo plaučius. Rūkančiojo plaučiai buvo su patologiniais pakitimais, pajuodavę dėl susikaupusios dervos, su rudais ir gelsvais taškeliais plaučių paviršiuje, o nerūkančiojo – rausvi ir sveikai atrodantys, be patologinių pakitimų. Kad visiškai susidarytume įspūdį, kaip atrodo sveiki ir „švarūs“ plaučiai, Kriaučiūnienė dar parodė avies plaučių modelį, kuris buvo mažas, balkšvai gelsvos spalvos ir švarus. Taip pat ji paminėjo tabako sudėtyje esančių cheminių medžiagų – acetaldehido, dervos, mentolio, furfluoro – poveikį kvėpavimo organams.  Tos medžiagos sukelia plaučių emfizemą (plaučių ląstelių nykimą), kvėpavimo takų, dažniausia gerklės, bronchų, trachėjos ir burnos vėžį, todėl, norint išvengti šių pasekmių, reikia tuoj pat mesti rūkyti ir pradėti laikytis sveiko gyvenimo būdo.

Pamokos  pabaigoje Anatomijos muziejaus vadovė paaiškino, kad visi muziejaus kauliniai eksponatai buvo žmonių padovanoti, parduoti   universitetui ar pagaminti Anatomijos muziejuje. Šių eksponatų kolekcijai priklauso ir daug įvairaus amžiaus embrionų, suaugusių žmonių skeletų. Didelį įspūdį muziejuje palieka trijų metrų dydžio stendas, kuriame galima apžiūrėti bei suskaičiuoti visus žmogaus griaučių kaulus. Dar muziejuje yra labai įdomus skeletas, kurio paviršiuje iš vielos kruopščiai išlankstyta visa limfinė žmogaus sistema. Šlapi preparatai muziejuje eksponuojami specialiuose stikliniuose keturbriauniuose induose. Topografinės anatomijos studijoms pagaminti viso žmogaus kūno skersiniai pjūviai. Dar 1940 m. buvo pagaminti 26 naujagimio kūno skersiniai pjūviai. Tuo laikotarpiu muziejuje buvo užfiksuoti ir šeši sklaidos defektus turintys (apsigimę) naujagimiai: keturi Siamo dvyniai, vienas anancefalas (be smegenų), naujagimis su osteomaliacija (kaulų suminkštėjimas, išlinkimas) bei užsismaugęs virkštele. Koroziniai preparatai – tai skystu karštu plastiku gauti net smulkiausių kapiliarų užpildai.  Kraujotakos sistemos, galvos smegenų bei kitų vidaus organų preparatai priminė koralus. Jie yra nepamainomi tiriant embrionų skeleto vystymąsi, kaulėjimo centrų susidarymą kremzliniame audinyje, vaistų teratogeninį (embriono ar vaisiaus vystymosi sutrikimų) poveikį bei įvairius kitus sklaidos defektus. Tai puiki vaizdinė priemonė medicinos studijose. Sausų preparatų grupei priskiriamos trys mumijos, pripildyti oro ir išdžiovinti plaučiai bei virškinamojo trakto preparatai. Vyro ir moters kūnai buvo užkonservuoti 1930 metais, pašalinus odą ir  poodinį riebalų sluoksnį. Likę organai bei raumenys buvo išdžiovinti, kraujagyslės pripildytos gipso ir nudažytos. Vyro virškinimo traktas išryškintas, pripučiant oro. Pašalinus moters kūne esantį virškinimo traktą gerai matosi dubuo su jame esančiais lytinės ir šalinimo sistemos organais. Trečia mumija – tai 2 metų beglobės mergaitės kūnas, kurį profesorius J. Žilinskas mumifikavo tose pačiose voniose, kuriose mumifikavo iš Soldino teisminei ekspertizei atvežtus žuvusių lakūnų Dariaus ir Girėno kūnus. Puiki vaizdinė priemonė mokant studentus anatomijos – modeliai – pirmieji Anatomijos institute pagaminti preparatai. Modelius gamino patys studentai iš gipso, molio, medžio drožlių, kreidos. Pridedant į šias medžiagas klijų, buvo formuojami net gana dideli objektai. Įspūdingai atrodo 45 cm dydžio medinis vidinėje žmogaus ausyje esantis Korti organas (klausos analizatoriaus garsą suvokianti dalis, nerviniai laidai), padidintas, lyginant su natūraliu jo dydžiu, net 10 000 kartų. Aštuntokai turėjo galimybę visus muziejaus vitrinose išdėliotus eksponatus apžiūrėti iš arti, apie kiekvieną sužinoti detaliau. Jų dėmesį labiausiai patraukė apsigimusių vaikų, neišsivysčiusių embrionų skeletų eksponatai.  Aštuntokai pagilino  žmogaus evoliucijos, jo anatomijos, fiziologijos, sveikos gyvensenos, sveikatos išsaugojimo žinias.

Išvykos metu mokiniai dar aplankė VDU Botanikos sodą, kurio teritorija užima apie 40 hektarų plotą. Jame auginama daugiau kaip 13 800 augalų rūšių, veislių ir formų. Aštuntokai susipažino su gausybe įvairių augalų kolekcijų ir ekspozicijų: vienmečių, daugiamečių gėlių, vaistinių augalų, spygliuočių, lapuočių.  Jiems labai patiko sodo oranžerija. Ten jautėsi tarsi pabuvoję šiltuose atogrąžų kraštuose, susipažino su  įvairių augalų sandara, požymiais, klasifikacija, atliko įvairių stebėjimų bei tyrimų.

Taigi, šios biologijos pamokos mokiniams išties buvo naudingos ir įsimintinos.

Informaciją pateikė biologijos mokytoja Rasa Pečiulionytė